هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

آتشفشان Kilauea

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشورآسوشيتدپرس: آتشفشان Kilauea در هاوايي يکي از بزرگترين جاذبه هاي توريستي به شدت باعث آلودگي آبها شده است. محققان در تلاشند که تا به گونه اي جلوي اين خطر عظيم را که به شدت بشريت را تهديد مي کند بگيرند. در فوران 3 ژوئن 1983 فوران اين کوه که طور ميانگين در حدود 1000 تن دي اکسيد گوگرد را در اتمسفر وارد کرده اند. اين مقدار در حدود 6000 برابر مقدار دي اکسيد گوگرد است که توسط آلاينده هاي صنعتي وارد هوا مي شود و به صورت يکي از مهمترين توليد کنندهاي دي اکسيد گوگرد در آمده است. اين ماده با مواد شيميايي موجود در هوا واکنش داده و تشکيل يک مه غليط مي کند. وقتي گدازه وارد آب دريا مي شود اسيد هيدروکلريک تشکيل مي شود. اگر چه محققان در دهه هاي گذشته تمام تلاش خود را براي شناسايي نتايج خطرات گازهاي سمي آتشفشاني به کار برده اند اما به نتايج خاصي نرسيده اند

 

  
; ساعت ٧:٢٢ ‎ق.ظ روز شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸٤


ذوب یخچال های طبیعی اورست

دانشمندان چینی: گرم شدن جهان باعث ذوب یخچال های طبیعی اورست شده است

دانشمندان چینی ، نسبت به ذوب شدن یخچال های طبیعی قله اورست به دنبال گرم شدن سریع جهان هشدار دادند.

خبرگزاری شین هوا روز سه شنبه به نقل از یک تیم ازدانشمندان چینی گزارش داد که ذوب شدن توده های یخ دراین قله در منطقه خودمختار تبت چین ، تهدیدی برای توازن منابع گرم کننده جهان محسوب می شود.

دانشمندان چینی گفته اند که درتحقیقات در تبت به شواهدی دراین خصوص دست یافته اند که ثابت می کند یخچال های طبیعی اورست در حال ذوب شدن است.

" کانگ شی چانگ " رییس این تیم تحقیقاتی گفت که اصولا هرسال فقط کمتر از ۱۰متر از قله ها و یخچال های طبیعی ذوب می شود ، اما این میزان اکنون به حدود ۵۰متر در سال رسیده است.

یخچال های طبیعی ازآن جهت که حافظ توازن بین توده های یخ و ذوب شدن یخ ها محسوب می شود، اهمیت زیادی دارد و ذوب شدن بیش از حد و سریع آنها باعث کاهش ذخایر آب تازه جهان در آینده خواهد شد.

بی توجهی انسان به طبیعت و فعالیت های صنعتی که باعث تحولات طبیعی می شود، از علت های اصلی ذوب شدن سریع یخچال های طبیعی در سراسر جهان از جمله در قله اورست است.

یخچال های طبیعی ارتباط فشرده ای با منابع آب درجهان دارد و اگر همه آنها ذوب شود، سطح آب دریاهای جهان حدود ۶۰متر افزایش خواهد یافت.

منبع: خبرگزارى ایرنا

  
; ساعت ٢:٢٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸٤


نشانگر زلزله

 

 

خروج گاز از چشمه های آب گرم می تواند پیش نشانگر زلزله باشد

دولت هند قصد دارد در مورد اینکه آیا خروج گاز از چشمه های آب گرم می تواند هشدارهای ارزشمندی از سونامی یا زلزله قریب الوقوع فراهم کند تحقیقاتی انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از کلکته، دانشمندان چند روز قبل از وقوع سونامی ویرانگر ۲۶دسامبر در سوماترا متوجه افزایش چشمگیر خروج گاز از اعماق زمین در محل چشمه های آب گرم شدند. بدنبال این کشف یک مرکز مهم تحقیقات هسته ای در شرق هند ماموریت یافت مطالعاتی را در این زمینه انجام دهد.

بیکاش سینها دانشمند برجسته اتمی هند می گوید ما دریافتیم هنگامی که صفحات بزرگ در زیر زمین به یکدیگر فشار وارد می کنند مقادیری گازهای اعماق زمین مانند هلیم به خارج پرتاب می شود.

سینها این مشاهده را جالب و بسیار نومیدکننده خواند زیرا امکان پیش بینی مکان یا زمان زلزله و سونامی وجود ندارد.

سینها که ریاست مرکز سیکلوترون انرژی متغیر در کلکته را نیز به عهده دارد می گوید خروج گازهای داغ می تواند نشانه زلزله یا سونامی قریب الوقوع در منطقه ای به وسعت ۱۲۰۰کیلومتر باشد.

وی افزود با این حال باید تحقیقات بیشتری در این زمینه و نحوه تغییرات مقاومت الکتریکی و میدانهای مغناطیسی زمین و نیز امواج فراصوتی که می تواند علایم مطمئنی از زمین لرزهای قریب الوقوع ارایه کند انجام شود.

سونامی ماه دسامبر در سوماترا اندونزی بیش از ۲۰۰هزار تلفات انسانی برجای گذاشت.

منبع: خبرگزارى ایرنا

 

  
; ساعت ۸:٠٥ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳۸٤


کارگاه آموزشی برنامه ريزی درسی مطالعات اجتماعی

هفته گذشته تماما در کارگاه آموزشی گذشت . اگر چه گفتنی زيادی در مورد بحث اصلی وجود دارد  اما مهمتر از آن لذت آموختن است . کار گاه خوبی بود تجربه ای از نوع خاص خودش در فرصت ديگری اگر بدست آيد  به آن خواهم پرداخت . اما نکته ای که در اينجا لازم می دانم بگويم اينست که تاسف آور است برخی عجيب اصرار دارند مشکلات اداری و اجرايی را به ضرب مجاب کردن تفکرات علمی مرتفع نمايند در حالی که  گاه حتی قادر به تفکيک حوزه های معرفت شناختی علوم نيز نيستند. 

  
; ساعت ۸:٠٥ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳۸٤


وقتی شیپور را از آن سر می نوازند

بر حسب اتفاق گذرم به سايت آموزش و پرورش شهر تهران افتاد و کتابچه راهنمای طرح الگو های تدريس شيمی و جغرافيا  بر مبنای IT رامرور كردم . مطالب بسيار خنده داری را تحت عنوان طرح تدريس جغرافيا خواندم كه اگر فرصتی باشد بعدا به آن خواهم پرداخت . همين نكته فعلا كافی است كه اين طراحی ها احتمالا توسط كس يا كسانی تهيه شده است كه اطلاعات اوليه و ابتدايی از فن آوری اطلاعات ومبانی برنامه ريزی درسی ندارند. و به قدری از موضوع دور و بی اطلاع هستند كه حتی به مقدمات مورد نياز و تشخيص سطح مخاطبان استفاده كننده از نتايج اين رويكرد نيز توجه نداشته اند.

  
; ساعت ۸:۱٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸٤


شیوه نوین استخراج آب از ذخایر آبی زیر بستر دریاها

در اين قسمت می توانيد در مورد شیوه نوین استخراج آب از ذخایر آبی زیر بستر دریاها مطالبی را بيابيد.

  
; ساعت ٩:۳٧ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳۸٤


معرفی يك سايت جالب

اگر به اطلاعات جغرافيايی در مورد شهر ها و كشورهای مهم جهان نياز داريد  اينجا را كليك كنيد.اين سايت را در قسمت لينكها در سمت راست نيز خواهيد يافت

  
; ساعت ۸:۱٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸٤


ارتفاع آب دریای خزر ۲/۵متر افزایش یافته است

معاون پژوهشی دانشگاه گیلان گفت:ارتفاع آب دریای خزر از سال ۱۹۷۰تاکنون ۲/۵ متر افزایش یافته است.

وي روز دوشنبه در حاشیه همایش چهار روزه تغییرات ارتفاع آب دریای خزر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: رفتارهای دریای خزر از نظر تغییر ارتفاع آب ، هیدرولوژیک، هیدرو شیمی، اقلیمی بیشتر از سایر دریاها و اقیانوسها است.

معاون پژوهشی دانشگاه گیلان با اشاره به اینکه در طول ۲۰سال اخیر ارتفاع آب دریای خزر افزایش یافته ، گفت : در طول این سالها ارتفاع آب دریای خزر سالانه بین ۱۴تا۲۰ سانتی متر تغییر کرده است.

وی خاطر نشان کرد: این میزان تغییرات در اقیانوس ها و دریاها به حداقل ۱۰۰سال زمان نیاز دارد درحالی این میزان تغییرات در ارتفاع آب دریای خزر در مدتی کمتر از این مدت اتفاق افتاده است.

معاون پژوهشی دانشگاه گیلان اضافه کرد: دریای خزر آزمایشگاه طبیعی خوبی برای دانشمندان و محققان است تا ضمن اندازه گیری میزان تغییرات ارتفاع آب، میزان تاثیرات طبیعی، تخریب سواحل ، زمین شناسی ، محیطی ، اقلیمی و کشاورزی این پدیده را بررسی کنند.

وی خاطر نشان کرد: هم اکنون سه پروژه از جنبه های مختلف تغییرات سریع ارتفاع آب دریاها، بویژه دریای خزر با حمایت های مالی یونسکو از سوی دانشگاه های دلف هلند و برونلن انگلستان و پروفسور K.Arpeاز انستیو هواشناسی آلمان در دست انجام است.

وی یادآورشد: براساس تحقیقات و مدل های ریاضی این پروفسور تا سال ۲۰۷۵ دو متر بر حجم آب دریای خزر افزوده می شود.

وی گفت: براساس تحقیقات ایشان، گرم شدن هوا، میزان بارش و افزایش میزان آب ورودی رودخانه ها بویژه ولگا طی ۷۰سال آینده موجب افزایش ارتفاع آب دریای خزر تا دو متر خواهد شد.

همچنين درباره وضعیت آینده سواحل استان گیلان از نظر افزایش ارتفاع آب دریای خزر گفت: این امر بستگی به سطح و شیب زمین در سواحل گیلان دارد هرچه شیب زمین کمتر باشد، پیشروی آب زیادتر و میزان تخریب بیشتر خواهد بود.

و یادآورشد: دریای خزر به عنوان بزرگترین دریاچه کره زمین، ۳۷۱هزار کیلومتر مربع وسعت، ۷۸هزار کیلومتر مکعب آب دارد.

اولین و دومین همایش تغییرات ارتفاع آب دریای خزر در استاراخان و باکو برگزار شد و سومین در گیلان و چهارمین کنفرانس نیز در آینده در قزاقستان برگزار می شود.

منبع: خبرگزارى ایرنا

  
; ساعت ٧:۱٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸٤


روز معلم گرامی باد

روز معلم بر همه معلمان عزيز بخصوص معلمان جغرافيا اين همراهان بی ادعا و صبور گرامی باد

  
; ساعت ٢:٠٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸٤


مطالبی در مورد جغرافيای ايران و استانها

در سايت رايزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ايران در تركيه مطالب جغرافيايی نسبتا كاملی در مورد ايران و استانها می يابيد . برای ديدن اين سايت اينجا را كليك كنيد.

  
; ساعت ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸٤


نابودی صخره های مرجانی زیست بوم دریاها را تهدید می کند

زیست شناسان دریایی با اعلام اینکه آسیب گسترده به زیست بومهای زیردریایی یک تهدید جهانی محسوب می شود خواستار کمکهای بیشتر برای کنترل و محافظت از صخره های مرجانی شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از ویکتوریا، تهدید صخره های مرجانی دیگر فقط مشکل یک جزیره کوچک نیست بلکه یک مشکل جهانی است.

آسیب های وارده به حدود ۲۰درصد مرجانها جبران ناپذیر است، ۲۴درصد مرجانها در معرض تهدید فوری هستند و ۲۶درصد در معرض تهدیدهای درازمدت قرار دارند.

اگر کشورها اجازه نابودی مرجانها را بخصوص با توجه با افزایش سطح آب دریاها بدهند هزاران جزیره ناپدید خواهد شد و همراه آن ها کشورهای بسیاری، جوامع و فرهنگ هایشان نیز از بین خواهد رفت.

مرجانها در آبهای ۹۳کشور جهان آسیب دیده اند.

بسیاری از گونه های ماهیان برای ادامه حیات به مرجانها وابسته هستند.

به همین خاطر نابودی مرجانها افزایش بهای ماهی را در سراسر جهان درپی خواهد داشت.

به گفته کارشناسان کشورهای ثروتمند که بخش قابل توجهی از گازهای گلخانه ای را که عامل افزایش دمای زمین و نابودی مرجانها است تولید می کنند مسئولیت ویژه ای در این زمینه دارند.

منبع: خبرگزارى ایرنا

 

  
; ساعت ۸:۱٩ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸٤


يک وبلاگ جغرافيايی جديد

آقای دکتر محمود خسروی عضو هئيت علمی دانشگاه سيستان و بلوچستان وبلاگ جديدی در زمينه جغرافيا راه اندازی کرده اند . شما می توانيد برای ديدن مطالب ايشان اينجا را کليک کنيد

  
; ساعت ٤:٠٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸٤


طرز تدريس جغرافيا در هشتاد سال قبل

اگر مايليد که بدانيد هشتاد سال قبل چگونه جغرافيا را در ايران آموزش می دادند سری به اين آدرس بزنيد.

  
; ساعت ۸:۳٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳۸٤


رودخانه های پرخروش جهان کجا رفته اند ؟

وحشی ترین و پرتلاطم ترین رودخانه های جهان با سرعت در حال ناپدید شدن هستند و تازه ترین بررسی های زیست-محیطی حکایت از آن دارد که به علت شتاب چشمگیر در فرایند سد زدن بر روی رودخانه ها، در آینده نزدیک دیگر اثری از رودخانه های بزرگ طبیعی برجای نخواهد ماند.

در نخستین بررسی جامعی که بر روی ۳۰۰رودخانه از بزرگترین انواع آبراهه های موجود در زمین به انجام رسیده روشن ساخته است که در حال حاضر تنها رودخانه های بزرگ و طبیعی باقی مانده در منطقه توندرا یعنی دشت پهناور و وسیع سرزمین های قطبی و جنگل های این نواحی قرار دارند.

بزرگترین رودخانه طبیعی برجای مانده رودخانه یوکون در بخشهای شمالی دور افتاده کاناداست که از حیث حجم آب بیست و دومین رودخانه بزرگ جهان به شمار می آید.

در قاره اروپا نیز تنها سه رودخانه ای که هنوز سدی بر روی آنها زده نشده در شمال روسیه جای دارند. این سه رودخانه شامل اونگا، مزن و پچورا هستند.

اما بر اساس این گزارش ۸۲درصد از رودخانه های موجود در مناطق صحرایی و ۹۹درصد رودخانه های واقع در منطقه مدیترانه، دارای سدهای بزرگ و کوچک هستند.

از این مهمتر، ۸رودخانه بزرگ جهان که از مجموعه ای از زیست - محیطها گذر می کنند، یعنی رودخانه های آمازون، اورینوکو، گنگ، زامبیزی، آمور، ینی سی و ایندوس، همگی دارای سدهای متعدد هستند.

به گفته کریستر نیلسن زیست-محیطشناس از دانشگاه امئه آ در سوئد که ریاست هیئتی را که گزارش اخیر را تهیه کرده، بر عهده داشته است در بخشهایی از زمین اساسا دیگر هیچ رودخانه طبیعی به چشم نمی خورد.

به اعتقاد نیلسن دستکاری در جریان آب رودخانه ها بخصوص در بخشهای خشک تر زمین آثار زیست - محیطی بسیار مخربی به همراه دارد زیرا در این مناطق شمار زیادی از جانداران و گونه های طبیعی برای بقای خود به جریان طبیعی آب رودخانه اتکا دارند.

نیلس معتقد است برای نجات رودخانه های طبیعی باقیمانده در جهان می باید اقداماتی هماهنگ در سطح بین الملیی به انجام برسد، اما فشار برای سد زدن بر روی رودخانه ها بسیار زیاد است.

به عنوان مثال رودخانه سالوین که به طول ۲۴۰۰کیلومتر بین چین و برمه و تایلند جریان دارد بزودی شاهد اولین سد خود خواهد بود و در مجموع طرح احداث ۱۳سد بر روی این رودخانه تکمیل شده که یکی از آنها سد عظیم تسانگ است که در بخشی که رودخانه وارد خاک برمه می شود، احداث خواهد شد.

دیگر رودخانه های بکری که در معرض احداث سد قرار دارند، رودخانه راجانگ در بورنئوی مالزی و جیکوئینهوا در برزیل، چا در ویتنام، و آگوسان در جزیره میندانائو در فیلی پین هستند.

به نوشته هفته نامه علمی ساینس پروژه های سدسازی در زمره بزرگترین تلاشهای عامدانه از سوی انسان برای تغییر در زیست محیط است. هزاران سدی که هم اکنون در نقاط مختلف سیاره زمین برپا شده است، سالانه ۶۵۰۰کیلومتر مکعب آب را در پشت دیواره های خود نگاه می دارد.

بسیاری از رودخانه ها دارای سلسله ای از سدهای پشت سرهم هستند که حجم آبی که در پشت دیواره های خود ذخیره می کنند از کل آبی که رودخانه در طی یک سال یا حتی چهار سال تولید می کند بیشتر است. رودخانه ولتا در افریقا در چنین وضعی قرار دارد.

این نحوه کنترل تمام عیار خطر برپا شدن جنگ های آینده بر سر منابع آب را به همراه دارد.

به عنوان مثال ترکیه آنقدر مخزن انحرافی در مبدا رودخانه های دجله و فرات احداث کرده که قادر است برای مدت یک سال تمام، آب این دو رودخانه را بر روی دیگر کشورهای استفاده کننده از آنها مسدود کند.

 

منبع: خبرگزارى ایرنا

 

  
; ساعت ۱٢:٥٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸٤


نگاهی به خطر ماهواره های سرگردان در مدارهای اطراف زمین

اگر روند رها کردن ماهواره هایی که عمرشان به پایان رسیده ادامه پیدا کند، در آینده ای نه چندان دور باید شاهد برخوردهای متعدد ماهواره های جدید با این آهن آلات قراضه در گرد زمین باشیم.

برای یک لحظه تصور کنید که اگر راننده ها، خودروهای قدیمی خود را در سطح خیابانهای شهرها رها می کردند چه اوضاعی پدید می آمد.

شرایطی شبیه به همین وضعیت هم اکنون در حال ظهور در مدارهای اطراف زمین است که حکم خیابان های شهرها را برای ماهواره ها دارند.

مدار اصلی که به جایگاهی برای ماهواره های مرده و فرسوده بدل شده، مدار موسوم به مدار ثابت است که در فاصله ۳۵هزار و ۸۰۰کیلومتری بالای زمین قرار دارد و ماهواره ای که در این مدار قرار می گیرد به علت آنکه سرعت گردشش به دور زمین با سرعت گردش زمین به دور محور خود برابر است، از نظر ساکنان زمین، همواره در یک نقطه ثابت در بالای زمین دیده می شود.

ماهواره در این مدار همراه با گردش وضعی زمین به دورمحور خود در مسیری به دور استوای زمین چرخ می زند اما به علت یکسان بودن سرعت حرکتش با سرعت زمین آنتن های ثابت زمینی می توانند پیامهای این ماهواره را بدون آنکه نیاز به ردیابی آن در نقاط مختلف داشته باشند به صورت دائم و ثابت دریافت کنند و پیامهای خود را برای آن ارسال کنند.

اما این مدار که برقراری ارتباط را با آنتن های زمینی در نقاط مختلف تسهیل می کند اکنون در خطر آن است که به علت حضور بیش از حد ماهواره های از کار افتاده عملا جایی برای پذیرش ماهواره های جدید نداشته باشد.

فرق این مدار با مدارهای نزدیکتر به زمین آن است که در مدارهای پائینتر، ماهواره های مرده پس از مدتی تحت نیروی جاذبه زمین اندک اندک به درون جو زمین کشیده می شوند و در اصطکاک با لایه های جو می سوزند و از بین می روند،اما در مدار ثابت بالای زمین، چنین نیرویی به ماهواره اعمال نمی شود و به این ترتیب لاشه های این ماهواره ها که عمر مفیدشان به پایان رسیده، مدار ثابت را به گورستانی از آهن آلات قراضه تبدیل کرده اند.

در سال ۱۹۹۷کمیته ای موسوم به کمیته بین نهادی برای هماهنگی در خصوص مساله زباله های فضایی با مشارکت همه کشورهایی که در فعالیت اعزام ماهواره به فضا سهم دارند تشکیل شد و بر سر دستورالعمل هایی برای پاکیزه نگاه داشتن فضا به توافق هایی دست یافت.

از جمله این توافق ها آن بود که همه ماهواره ها و سفینه هایی که عمرشان به پایان می رسد در پایان ماموریت خود می باید به مداری که ۳۰۰کیلومتر بالاتر از مدار ثابت قرار دارد و برای آن نام مدار گورستان ماهواره ها انتخاب شده است ، هدایت شوند.

اگر ماهواره ها در ارتفاعی کمتر از این حد قرار داده شوند، فشار پرتوهای خورشیدی و دیگر نیروهای کوچکی که درکارند، بار دیگر ماهواره مرده را به مدار ثابت عودت می دهد.

اما به نوشته هفته نامه علمی نیو ساینتیست بر اساس تحقیقی که به وسیله رودریگر یهن و همکارانش از آژانس فضایی اروپا به انجام رسیده است، شماری از کشورهای عضو کمیته، به تعهد خود در خصوص ارسال ماهواره های مرده به مدار ۳۰۰کیلومتر بالاتر از مدار ثابت عمل نمی کنند.

گروه یهن داده هایی را که به وسیله شبکه تجسس فضایی آمریکا تهیه شده بود مورد ارزیابی و تحلیل قرار داد.

این شبکه مجموعه ای از سنجنده هاست که در سطح زمین گسترده شده اند و با استفاده از رادارها و تلسکوپهای نوری ماهواره ها را ردیابی می کنند.

اطلاعات این شبکه و دیگر اطلاعات از منابع متنوع حکایت از آن دارد که در حال حاضر ۱۱۲۰شی با ابعاد بیش از ۶۰سانتیمتر در اطراف حلقه ای که مدار ثابت را تشکیل می دهد در گردشند.

از این میان تنها ۳۰۰شی ماهواره هایی هستند که در حال انجام ماموریتهای خود هستند.

یهن در چهارمین نشست اروپایی برای بحث درباره مسائل فضایی که در هفته جاری در شهر دارمشتات برگزار شد از ۱۳ماهواره مستقر در مدار ثابت که در سال ۲۰۰۴عمرشان به پایان رسید تنها ۵ماهواره به مدار بالای مدار ثابت انتقال پیدا کردند.

پنج ماهواره دیگری تا ارتفاعی اندکی بالاتر از مدار ثابت بالا برده شده اند اما این حد برای حفظ آنها در مدار جدید کفایت نمی کند.

سه ماهواره دیگر نیز اساسا هیچ تغییری در موقعیت خود نداده اند.

بین سالهای ۱۹۹۷و ،۲۰۰۳ژاپن و شرکتهای وابسته به آن یعنی اینتل ست و ایو تل ست تا حد زیادی به مقررات تصویب شده پای بند ماندند،اما چین و شرکتهای تجاری مستقر در آمریکا کمتر به این تعهدات عمل کرده اند.

بدترین بازیگر در این صحنه روسیه است که ۲۶ماهواره مرده خود را در شلوغ ترین بخش مدار ثابت رها کرده است.

به نظر می رسد مهمترین عامل در بی اعتنایی به مقررات مساله هزینه تغییر مدار است.

سوختی که برای انتقال سفینه مرده به مدار بالای مدار ثابت لازم است به میزانی است که می تواند سه ماه دیگر به عمر مفید سفینه اضافه کند و در نتیجه برای صاحبان آن درآمد زایی کند.

در عین حال در برخی موارد بروز نقص یا کم آمدن سوخت موجب می شود که صاحبان ماهواره ها نتوانند آن را انتقال دهند. اما در بسیاری از موارد علت اصلی آنست که نمی خواهند هزینه اضافی متقبل شوند.

یکی از جدی ترین مسائل برای ماهواره های مرده در مدار ثابت بالای زمین آن است که این ماهواره ها در جای خود باقی نمی مانند بلکه به علت آنکه میدان جاذبه زمین یکنواخت نیست به سمت دو نقطه در درون مدار ثابت به حرکت در می آیند.

یکی از این دو نقطه مداری در طول ۷۵درجه شرقی بالای هند است و دیگری در ۱۰۵درجه غربی بالای اوقیانوسیه است. ماهواره های مرده که به حال خود رها می شوند در این دو ناحیه قرار می گیرند و قیقاژ می روند.

بر اساس بررسی های یهن از ۳۴ماهواره ای که بین سالهای ۱۹۹۷تا ۲۰۰۳به حال خود رها شده اند، ۲۲ماهواره که بیشتر آنها روسی هستند سرگرم قیقاژ رفتن بر فراز هند هستند و ۱۰ماهواره نیز بر فراز اوقیانوسیه چنین شرایطی را دارند.

خطر برخورد ماهواره ها با این ماهواره های سرگردان بسیار زیاد است.

یکی از این ماهواره های سرگردان یعنی تل ساتار ۴۰۱که به طور تصادفی در سال ۱۹۹۷کنترل آن از دست مسوولان زمینی خارج شد اکنون در حال قیقاژ رفتن در بخش ثابت زمین است.

شماری از ماهواره های فعال به علت آنکه در معرض خطر تصادف با این ماهواره قرار داشتند ناگزیر شدند برنامه های خود را قطع کنند و باانجام مانورهای پرهزینه موقعیت خود را تغییر دهند.

به اعتقاد یهن این قبیل حوادث از این پس با تواتر بیشتری رخ خواهد داد.

یهن از ۱۰۳۶شی موجود در مدار ثابت که در موردشان بررسی انجام داده، به این نتیجه رسیده است که ۱۴۰ماهواره مرده، سرگرم قیقاژ رفتن در مدار ثابتند.

۳۹۵ماهواره دیگر در بالای مدار ثابت در حرکتند و ممکن است هر لحظه وارد منطقه عمل ماهواره های فعال شوند که در حال حاضر ۳۴۰ماهواره در آن سرگرم کار هستند.

قطعات کوچکتر زباله های فضایی نیز خطر افزا هستند. بر اساس رصدهای تلسکوپ ئی اس آ در تنریف بیش از دو هزار شی به طول بیش از ۱۰سانتی متر در مدار ثابت در حرکتند.

بسیاری از افراد از این نکته اطلاع ندارند و این امر خطر برخورد را بیش از پیش افزایش می دهد. این زباله ها احتمالا ناشی از انفجار بخش های بالای موشکهایی است که ماهواره ها را در مدار قرار می دهد.

بخشهای پائین تر این موشکها به جو زمین باز می گردند و در آن می سوزند، اما بخشهای بالاتر که در فضا می مانند گاهی اوقات به واسطه انفجار سوختهای مصرف نشده ای که به همراه دارند به قطعات کوچکتر تقسیم می شوند و در اطراف پراکنده می گردند.

در سیستمهای جدید پرتاب موشک ترتیبی اتخاذ شده که یا همه سوخت به مصرف برسد یا آنکه سوخت مصرف نشده در فضا رها شود تا به این ترتیب خطر انفجار را از بین ببرد، اما به اعتقاد یهن برای تمیز نگاه داشتن مدار ثابت بالای زمین نیاز به عزم و همکاری بین المللی است در غیر این صورت این خطر وجود دارد که سیاره زمین نیز دیر یا زود نظیر سیاره زحل دارای حلقه ای بدور خود شود با این تفاوت که این حلقه بشر ساخته است و سرشار از قراضه های فضایی است.

بزرگترین خطر مربوط به ماهواره های رها شده در مدار ثابت مربوط به سوختهای اتمی است که راکتورهای هسته ای برخی از این ماهواره ها موجود است.

در حال حاضر ۳۲راکتور هسته ای از کار افتاده و ۱۳مخزن سوخت هسته ای بی استفاده، و حداقل ۸ژنراتور ترموالکتریک که از آن برای تبدیل رادیوایزوتوپهای در حال استحاله برای تولید الکتریسته استفاده می شود.

اغلب این راکتورها بر روی ماهواره های جاسوسی روسی که در فاصله سالهای ۱۹۶۷و ۱۹۸۸به فضا پرتاب شدند جای دارند. در مجموع حدود یک تن ماده رادیو اکتیو بدست بشر در مدار زمین قرار داده شده است.

برای جلوگیری از ورود این مواد به جو زمین و ممانعت از بروز خطر برای مردم، ماهواره های حاوی مواد رادیو اکتیو در مدارهایی که در فاصله های ۷۰۰ کیلومتر تا ۱۵۰۰کیلومتری زمین قرار دارند جای داده می شوند که می توانند تا صدها هزار سال بدون تغییر در محل خود باقی بمانند.

اما به گفته نیکلاس جانسن از ناسا این ماهواره ها در خطر برخورد با یکدیگر و پخش مواد رادیو اکتیو در فضا قرار دارند.

از سال ۱۹۸۸تاکنون دیگر سفینه ای با راکتور اتمی به فضا ارسال نشده بلکه از این نوع سفینه ها صرفا برای ارسال به سیارات دیگر استفاده می شود.

 

منبع: خبرگزارى ایرنا

 

  
; ساعت ۱٢:٥۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸٤


میزان تخریب آتشفشان جزیره مونتسرات در منطقه کارائیب

یک گروه از محققان فرانسوی و انگلیسی با انجام بررسیهای دقیقی میزان قدرت تخریبی آتشفشان سوفریه هیلز در جزیره مونتسرات واقع درمنطقه کارائیب را در سالهای ۱۹۹۵و ۲۰۰۳اندازه گیری کرده اند.

آتشفشان جزیره مونتسرات طی یک دهه اخیر لااقل دو نوبت به طرز قدرتمندی فعال شده است و در هر دو نوبت مقادیر زیادی دود و آتش و گدازه آتشفشانی از خود خارج ساخته و زندگی در جزیره مونتسرات را دچار اختلا کرده است.

به نوشته نشریه علمی "جیئولوژی = زمین شناسی" دو محقق فرانسوی و انگلیسی به نام ماری ادموندز و ریچارد هرد با بررسی گدازه های سرد شده آتشفشانی در بخش شمالی کوه آتشفشان به این نتیجه رسیده اند که قدرت تخریبی شدید آتشفشان ناشی از پرتاب شدن موادی بوده است که اصطلاحا با نام "آذرکوفت یا آذرآوار "pyroclasticاز آنها یاد می شود.

آذرآوارها ترکیبی از گازهای بسیار داغ، خاکسترهای سوزان، و صخره های نزدیک به ذوب هستند که با سرعت زیادی در شیب کوه به حرکت در می آیند و هرچه سر راه خود ببینند از بین می برند.

در فعالییت آتشفشانی روز ۱۳ژوئیه سال ۲۰۰۳این آذرآوارها چنان دارای سرعت و انرژی بوده اند که پس از پائین آمدن از کوه همچنان به پیشروی ادامه داده اند و وارد آب دریای مجاور شده اند و در آنجا در اثر شدت برخورد یک دریا لرزه (سونامی) پدید آورده اند.

نکته جالب اینکه این دریا لرزه چنان قدرت مند بوده که موجب شده مجددا این آذر آوارها همراه با امواج قوی دریا لرزه به ساحل برگردند و تا عمق چهار کیلومتری و ارتفاع ۳۰۰متر بالا سطح دریا و ۲۵متر بالا زمین در ساحل به پیش رانده شوند.

به گفته محققانی که پژوهش اخیر را به انجام رسانده اند این قبیل انفجار های ساحلی را می توان به صورت تجربی شبیه سازی کرد و بنابراین باید انتظار داشت که در طبیعت نمونه های زیادی از آنها یافت شود.

اما در کنار دریا و با توجه به آنکه خطوط ساحلی دائما در معرض خورده شدن و شسته شدن قرار دارند بسیاری از شواهد مربوط به این قبیل انفجار ها با سرعت از بین می رود.


 

منبعخبرگزارى ایرنا

  
; ساعت ۱٢:٥٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸٤


يخچال‌هاي در حال عقب‌نشيني قطب جنوب طي ‪ ۵۰‬سال ‪ ۶۰۰‬متر كوتاه‌تر شده‌اند

تهران، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۲/۰۳
داخلي.علمي.قطب جنوب.

يخچال‌هاي در حال عقب نشيني طي ‪ ۵۰سال به طور متوسط ‪ ۶۰۰متر كوتاهتر شده‌اند.

به گزارش پايگاه اينترنتي بي‌بي‌سي، يخچال‌هاي طبيعي شبه جزيره قطب جنوب به سرعت در حال كوچك شدن هستند، اين شبه جزيره ناحيه كوچكي در قاره قطب جنوب به طول ‪ ۱۹۳۱كيلومتر است كه در جهت شمال، به سوي آمريكاي جنوبي كشيده شده است.

مطالعه دقيقي كه جزييات آن در شماره جاري مجله "ساينس" چاپ شده است نشان مي‌دهد كه تقريبا ‪ ۹۰درصد اين توده‌هاي يخي، كه از كوه‌ها تا لبه اقيانوس كشيده شده اند، در حال آب رفتن هستند.

اين مطالعه توسط موسسه بريتانيايي " مطالعات قطب جنوب " و سازمان مطالعات زمين شناسي آمريكا انجام شده است.

اما نويسندگان اين مقاله تاكيد مي‌كنند كه ذوب گسترده يخ‌ها مي‌تواند ناشي از عوامل پيچيده مختلفي باشد.

آنها مي‌گويند بالا رفتن دماي هوا يك عامل مهم به نظر مي‌رسد، با اين حال تصويري جامع از رويدادها احتمالا تنها به پديده گرمتر شدن زمين محدود نيست و از آن فراتر خواهد رفت.

دكتر ديويد وان از موسسه بريتانيايي "مطالعات قطب جنوب" (‪ (Basگفت:
"تصوير كلي حاكي از عقب نشيني يخچال‌ها به نوعي است كه به افزايش دماي هوا به عنوان مهمترين عامل اشاره دارد.

ما مي‌توانيم اين عقب‌نشيني را به افزايش دماي مشاهده شده در ايستگاه هاي هواشناسي در طول شبه جزيره قطب جنوب مرتبط بدانيم.

وي افزود: "اما كوچك شدن يخ‌ها و افزايش دما كاملا با هم تطبيق نمي شوند، به نظر مي‌رسد عوامل ديگري هم وجود داشته باشد كه احتمالا با تغيير جريانات و درجه حرارت اقيانوسي مربوط است."
اين مطالعه به روي ‪
۲۴۴يخچال آبي (دريايي) كه عمدتا در كرانه غربي شبه جزيره قرار دارند انجام شد.

اينها جريان‌هاي مستقل يخي نسبتا كوچكي هستند كه از ارتفاع تقريبا دو هزار متري به دريا سرازير مي‌شوند، دماغه آنها يا خرد مي‌شود و به دريا مي ريزد يا مي‌شكند و به صورت يك قطعه يخ در اقيانوس شناور مي‌شود.

اين دو تيم از دو هزار عكس هوايي كه قدمت آنها گاهي به سال ‪۱۹۴۰ ميلادي برمي گردد و همچنين عكس‌هايي از بيش از ‪ ۱۰۰ماهواره كه در چهار دهه اخير تهيه شده، براي ارزيابي تغيير موقعيت دماغه يخچال‌ها در طول زمان استفاده كرده‌اند.

" اليسون كوك " از موسسه مطالعات قطب جنوب، كه اين تحقيقات را هدايت كرده است، گفت: "اين نخستين مطالعه جامع درباره يخچال‌هاي آبي در شبه جزيره قطب جنوب است."
وي افزود: "ما دريافتيم كه از زمان ثبت نخستين ركوردها كه به طور متوسط به سال ‪
۱۹۵۳بازمي گردد، ‪ ۸۷درصد از ‪ ۲۴۴
يخچال مورد مطالعه، علايم عقب نشيني نشان مي‌دهند."
برخي يخچال‌ها به صخره تكيه كرده‌اند و دماغه آنها در آب خرد مي‌شود اين برعكس روندي است كه ‪
۵۰سال قبل جريان داشت، در آن زمان اكثر يخچال ها در حال بزرگتر شدن بودند.

حالا اكثريت آنها به سرعت درحال آب شدن هستند، دانشمندان طي پنج سال اخير شاهد بيشترين ميزان ذوب يخ‌ها بوده اند، به طوري كه متوسط كاهش طول آنها ‪ ۵۰متر در سال بوده است.

برخي يخچال‌ها تغييرات چشمگيري را تجربه كرده‌اند و براي مثال يخچال موسوم به "شوگرين" در انتهاي شمالي شبه جزيره ازسال ‪ ۱۹۹۳تاكنون ‪۱۳ كيلومتر عقب رفته است.

اين مطالعه نشان مي‌دهد اين ميزان عقب نشيني از هر يخچال ديگري داراي مسافت بيشتري بوده است.

در اين ميان ‪ ۳۲يخچال رشد كرده اند، اما پيشرفت آنها كه به طور متوسط ‪ ۳۰۰متر براي هر يخچال در طول دوره مطالعه است، كمتر از ميزان كاهش گروه اصلي است.

تيم محققان معتقد است كه رشد اين دسته از يخچال‌ها نشان‌دهنده اين نكته است كه طول يخچال تحت تاثير تركيب پيچيده‌اي از نيروها قرار دارد.

پژوهشگران مي‌گويند توپوگرافي، زمين شناسي، باد، الگوي‌هاي بارندگي و همچنين ميزان يخ موجود در آب كه در برابر دماغه يخچال‌ها شناور هستند، همه مي‌تواند بر ميزان طول يخچال تاثير داشته باشد و در حال حاضر داده هاي كمي در مورد هر يك از اين عوامل وجود دارد.

دماي شبه جزيره قطب جنوب تنها ‪ ۵۰سال دو درجه سانتيگراد افزايش يافته است كه يكي از سريعترين تصاعدها در كره زمين است.

دكتر وان مي‌گويد: "اينكه آيا بايد انتظار داشته باشيم كه اين روند گرمايش به بقيه قاره قطب جنوب هم گسترش پيدا كند، چيزي است كه اصلا نمي توان درباره آن با اطمينان حرف زد."
دكتر اندرو ساگدن، سردبير بين‌المللي مجله ساينس اظهار نظر كرد: "اين مطالعه نشان‌دهنده اهميت فوق‌العاده جمع آوري اطلاعات در دراز مدت است.

تنها گردآوري اين نوع داده هاست كه مي‌تواند به ما امكان دهد آنچه را ممكن است در آينده براي كره زمين روي دهد درك و پيش بيني كنيم."

 

  
; ساعت ۱٢:٠٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۸٤


هسته مركزي زمين جامد است

لندن، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۲/۰۳
علمي.

لرزه شناسان با بررسي امواج زمين لرزه‌اي كه از درون هسته مركزي زمين عبور مي‌كند، بالاخره به اين نتيجه رسيده‌اند كه هسته مركزي زمين صلب و جامد است و نه سيال همچون آب.

در گذشته لرزه نگاران با مطالعه در نحوه تشديدي كه پس از زلزله براي زمين حاصل مي‌شود حدس زده بودند كه هسته اصلي زمين مي‌بايد صلب باشد،اما براي اين فرضيه خود شواهد قانع‌كننده در اختيار نداشتند.

به نوشته هفته نامه علمي ساينس اين با بررسي امواج برشي و نحو گذر آنها از درون هسته مركزي زمين، شواهد روشني دال بر صحت فرضيه پيشنهاد شده بدست آمده است.

امواج فشاري نظير امواج صوت هم از درون سيالات عبور مي‌كنند و هم از درون مواد جامد، اما امواج برشي ‪shear waveكه عبارتند از نوسانات عرضي نظير آنچه كه در يك طناب كه بين دو نقطه محكم شده در هنگامي كه به صورت افقي به حركت در مي‌آيد ايجاد مي‌شود، تنها مي‌توانند از درون مواد جامد گذر كنند.

سرعت سير امواج برشي كندتر از امواج فشاري است بنابراين در هنگام بروز زمين لرزه، آماج برشي كه از يكسوي زمين از درون هسته آن گذر مي‌كنند و از سوي ديگر ظاهر مي‌شوندف ديرتر از امواج فشاري كه از مبدا واحدي به حركت افتاده‌اند در مقصد دريافت مي‌شوند.

ايمن كائو از دانشگاه كاليفرنيا واقع در بركلي به اتفاق دستيارانش داده‌هاي جمع آوري شده از مطالعات درباره لرزه‌هاي حاصل از زلزله‌ها را طي ‪۲۰سال گذشته مورد مطالعه قرار داد.

اين داده‌ها به وسيله لرزع نگارهاي بسيار دقيق گرافنبرگ در آلمان تهيه شده بود. اين محققان سرعت امواج زمين لرزه‌هايي را كه از در جنوب اوقيانوس آرام بوجود آمده بود بررسي كردند و مشاهده كردند نتايج حاصله با آنچه كه به لحاظ نظري محاسبه شده، همخواني دارد.

 

  
; ساعت ۱٢:٠٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۸٤


سونامي دسامبر بستر دريا را شکافته است

جام جم آنلاين : نتايج‌ تحقيقات‌ پژوهشگران‌ ژاپني‌ نشان‌ مي‌ دهد زلزله‌ سونامي‌ ماه‌ دسامبر سبب‌ شکافهايي‌ بسياربزرگ‌ در بستر دريا درابهاي‌ جزيره‌ سوماترا دراندونزي‌ شده‌ است‌.
به‌ گزارش‌ آسياويژن ‌، مشاهده‌اين‌ شکافهاي‌ بزرگ‌ نشان‌ مي‌ دهد قدرت‌ اين‌ زلزله‌ ويرانگر چه‌ اندازه‌ بوده‌ است‌.
اين‌ پژوهشگران‌ با استفاده‌ از شناور تحقيقاتي‌ به‌ اين‌ نتايج‌ رسيدند‌.
آنها دريافتند با وجود آنکه‌ آثار ظاهري‌ زلزله‌ در روي‌ کف‌ دريا مشاهده‌ نشد در بخشهاي‌ عميقتر شکافهايي‌ بوجود آمد که‌ علت‌ اصلي‌ زلزله‌ ناشي‌ از تسونامي‌ بود‌.
عمق‌ برخي‌ از اين‌ شکافها به‌ دو هزار و دويست‌ متر مي‌ رسد‌. به‌ گفته‌ پژوهشگران‌ فعاليت‌ درون‌ دريايي‌ زمين‌ دراين‌ مناطق‌ عامل‌ اصلي‌ سونامي‌ ماه‌ دسامبر بود که‌ هزاران‌ کشته‌ و زخمي‌ برجاي‌ گذاشت.
پژوهشگران‌ در تلاش‌ هستند تا ساز و کار بروز زلزله‌هاي‌ بزرگ‌ و تسونامي‌ را شناسايي‌ کنند تا ازاين‌ طريق‌ بتوانند براي‌ جلوگيري‌ از بروز فجايع بعدي‌ اقدام‌ کنند‌.

به نقل از :جام جم 2/2/84

 

 

  
; ساعت ۸:٠٩ ‎ق.ظ روز شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۸٤