هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

جمعيت شهر ها

در اين آدرس می توانيد جمعيت شهر های اغلب کشور ها را با طبقه بندی استاندارد ملاحظه نماييد.

  
; ساعت ٢:۱۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ فروردین ۱۳۸٤


بزرگترين قطعه يخ شناور جهان براه افتاد

جام جم آنلاین: بزرگترين‌ تکه‌ يخ‌ شناور جهان‌ که طول‌ آن‌ صد و شصت‌ کيلومتر است دوباره‌ به‌ حرکت‌ درآمده‌ و با اين‌ کار به‌ تهديدي‌ جدي‌ تر براي‌ جمعيت‌ پنگوئن‌ ها و همچنين‌ حرکت‌ کشتي‌ هاي‌ تدارکاتي‌ به‌ ايستگاه‌هاي‌ تحقيقاتي‌ قطب‌ جنوب‌ مبدل‌ شده‌ است‌‌.
این تکه‌ يخ‌ شناور که‌ «‌‌ب‌ پانزده‌ اي‌‌‌» نام‌ نهاده‌ شده‌ است‌ سه‌ ماه‌ پيش‌ با برخورد با ساحلي‌ در قطب‌ جنوب‌ از حرکت‌ باز ايستاده‌ بود. ‌
به‌ گزارش‌ واحد مرکزی خبر از روزنامه‌ تايمز اوايندياي‌ هند اين‌ تکه‌ يخ‌ شناور اينک‌ به‌ آرامي‌ از خليج‌ کوچک‌ مک‌ موردو به‌ سوي‌ آب‌ هاي‌ اطراف‌ آن‌ در حرکت‌ است‌‌.
دو ايستگاه‌ امريکايي‌ و نيوزيلندي‌ در سواحل‌ اين‌ خليج‌ قرار دارند و يک‌ ايستگاه‌ تحقيقاتي‌ ايتاليايي‌ به‌ نام‌ ترانووا نيز در نزديکي‌ اين‌ خليج‌ ساخته‌ شده‌ است‌. اين‌ تکه‌ يخ‌ شناور آنقدر آب‌ دارد که‌ بتواند رود نيل‌ را به‌ مدت‌ هشتاد سال‌ از آب‌ سيراب‌ کند‌.
‌ ورود اين‌ قطعه‌ يخ‌ عظيم‌ به‌ خليج‌ مک‌ موردو تا مدتها حرکت‌ کشتي‌هاي‌ تدارکاتي‌ را با مشکل‌ مواجه‌ کرده‌ بود تا اين‌ که‌ کشتي‌ هاي‌ يخ‌ شکن‌ به‌ محل‌ اعزام‌ شدند و توانستند مسيري‌ پنجاه‌ کيلومتري‌ را براي‌ حرکت‌ شناورها به‌ داخل‌ خليج‌ مک‌ موردو باز کنند.‌
ورود اين‌ قطعه‌ يخ‌ براي‌ جمعيت‌ پنگوئن‌ هاي‌ خليج‌ مک‌ موردو نيز مشکلاتي‌ را پديد آورده‌ بود و آنها براي‌ تهيه‌ غذاي‌ خود از دريا مجبور بودند مسافتي‌ بالغ بر صد و هشتاد کيلومتر را به‌ سوي‌ درياهاي‌ آزاد طي‌ کنند.‌

  
; ساعت ۱:۱٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٩ فروردین ۱۳۸٤


دو كوه آتشفشان در اندونزي فعال شدند

 

كوالالامپور، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۱/۲۵‬
خارجي.اندونزي.علمي.آتشفشان.

دانشمندان اندونزي از فعال شدن دو آتشفشان ديگر در اين كشور خبر دادند.

به گزارش روز پنجشنبه روزنامه جاكارتاپست چاپ اندونزي ،"شمس الرزال" آتشفشان شناس اندونزيايي گفت: دهانه آتشفشاني در آتشفشانهاي " آنك كراكتوا" در جنوب جزيره سوماترا و "تانكوبان پراهو" در جاوه علايمي از فعال شدن و خروج گاز را نشان مي‌دهد.

بر اساس اين گزارش، فعال شدن آتشفشان كوه "تالانگ " در سوماترا سبب شد كه حدود ‪۲۵‬هزار نفر از ساكنان منطقه از بيم آسيب ناشي از گدازه‌هاي آتشفشاني منطقه را ترك كنند و هم اكنون زير چادر و سايرساختمانهاي عمومي بسر مي‌برند.

رزال گفت: ممكن است فعال شدن آتشفشانهاي اخير با وقوع زمين لرزه‌هاي اندونزي ارتباط داشته باشد.

كوه آتشفشان جزيره سوماترا در شمار ‪ ۱۲۹‬آتشفشان فعال در اندونزي است.

اندونزي بخشي از حلقه آتش در اقيانوس آرام است كه از آتشفشانهاي نيمكره جنوبي آغاز و از ژاپن و جنوب شرق آسيا مي‌گذرد

  
; ساعت ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٧ فروردین ۱۳۸٤


فاجعه اي كه در انتظار شهرهاي بزرگ و پرجمعيت است

ازدياد دماي زمين خطر تازه‌اي را براي ساكنان سياره مطرح ساخته كه تا كنون توجه زيادي به آن مبذول نمي‌شد. اين خطر جديد عبارت از آلوده شدن آبهاي شيرين سفره‌هاي زير زميني در شهرهاي بزرگ به واسطه بالا آمدن سطح آب دريا است.

به گزارش هفته نامه علمي نيو ساينتيست سفره‌هاي آب زير زميني بيش از يك دوجين از شهرهاي بزرگ جهان در معرض خطر جدي شور شدن به واسطه نفوذ آب دريا از منافذ زمين به درون اين سفره‌ها خواهند بود.

به گفته وينست پست از دانشگاه آزاد آمستردام حتي اگر در كنارهاي سواحل ديواره‌هاي دفاعي بوجود آيد بازهم به علت كاهش بارندگي ناشي از ازدياد دما و نيز ازدياد مصرف آب شيرين به ولسطه ازدياد جمعيت شهر ها، سطح آب سفره‌هاي زير زميني پائين مي‌رود و اين امر بر خطري كه ساكنان شهرهاي بزرگ را تهديد مي‌كند دوچندان مي‌افزايد.

سفره‌هاي آبهاي زيرزميني بزرگترين ذخيره آب شيرين در زمين محسوب مي‌شوند و به علت محفوظ بودن از تاثير محيط بيروني، سالم تر از اب رودخانه‌ها به شمار مي‌آيند.

اما هم اكنون بيش از دو ميليارد از جمعيت زمين كه در شهرهاي بزرگي نظير شانگهاي، بانگوك مانيل، جاكارتا، مومباي (بمبئي)، كولكاتا (كلكته)، كراچي، لاگوس، بوينس آيرس، و ليما ساكن هستند با خطر الوده شدن سفره‌هاي آبهاي زير زميني روبرو هستند.

آب دريا در حال حاضر تا ۵كيلومتر در زير شهر مانيل در فيلي پين پيشروي كرده است و اين در حالي است كه سطح آب در سفره‌هاي زيرزميني اين شهر پيشاپيش پائين آمده بود.

به اعتقاد متخصصان آبشناسي كه هفته گذشته در كنفرانسي در دانشگاه ايست انگليا شركت كرده بودند، آلوده شدن سفره‌هاي آبهاي زيرزميني منجر به آن خواهد شد كه برخي از شهرهاي بزرگ از سكنه خالي شود.

اندرو اسكينر مدير سابق آژانس محيط زيست در آفريقا در كنفرانس هشدار داد كه مساله شور شدن آبهاي شيرين زيرزميني موضوعي است كه دولتها كمتر بدان توجه داشته‌اند.

در ميان قاره‌هاي مختلف، آفريقا بيشتر در معرض كاهش آب و از دست رفتن سفره‌هاي زيرزميني قرار داشته با اين حال در گزارش گروه متخصصان بين دولتي در امر تغيير آب و هوا كه در سال ‪۲۰۰۱انتشار يافت تنها اشاره مختصري به مشكل آفريقا شده بود و اينك پس از گذشت چهار سال نيز هيچ اقدامي براي رفع خطر صورت نگرفته است.

مشكل كاسته شدن از ظرفيت سفره‌هاي زيرزميني تنها مختص كشورهاي در حال پيشرفت نيست.در كشوري نظير انگلستان نيز مناطق جنوب و شرق مملكت به واسطه كاهش ميزان بارندگي با كاهش سطح ذخاير آبي روبرو شده‌اند.

پيش بيني‌ها حاكي از آنست كه طي ۲۰سال آينده از ميزان اين ذخاير بين ۲۰تا ‪ ۴۰درصد ديگر كاسته خواهد شد.

در همين حال تقاضا براي استفاده از آب براي مصارف مختلف تا ميزان يكسوم يا بيشتر رو به افزايش است.

هند نيز با مشكل بزرگ كم آبي دست بگريبان خواهد بود.

به گفته آماراندا شينا زمين شناس از دانشگاه راجستان در جي پور به علت آنكه يخچاله‌هاي هيماليا تا سال ۲۰۳۰از بين خواهد رفت و خشك خواهد شد، منبع اصلي تغذيه شبكه‌هاي رودخانه‌هاي متعدد شبه قاره هند نيز از ميان خواهد رفت.

به اين ترتيب پروژه ۲۰۰ميليارد دلاري متصل كردن رودخانه در هند كه هم اكنون در جريان است با شكست روبرو خواهد شد زيرا آبي در رودخانه‌ها باقي نخواهد ماند تا به مناطق خشك جنوب و غرب كشور انتقال يابد.

ايرنا 27/1/84

 

 

  
; ساعت ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٧ فروردین ۱۳۸٤


کشف بزرگترین حلقه کهکشانی در کیهان

تلسکوپ فضایی هابل که آخرین ایام خدمت خود را طی می کند موفق شده، تصاویری از بزرگترین حلقه کهکشانی را که شبیه به ابر دود مانند دایره شکل در فضا به نظر می رسند، به زمین مخابره کند.

حلقه کهکشانی نوعی کهکشان خاص است که از یک حلقه بزرگ چرخ مانند متشکل از ستارگان آبی تشکیل شده و در مرکز آن هسته بزرگ توپ مانندی از ستارگان به رنگ زرد قرار دارد. نخستین نوع از این کهکشان ها در سال ۱۹۵۰رصد شد.

حلقه ای که به دور این کهکشان های خاص جای دارد، مشابه نوع خاصی از امواج موسوم به سولیتن Solitonاست.

این نوع امواج اول بار در سال ۱۸۳۴به نحو تصادفی به وسیله یک مهندس اسکاتلندی به نام جان اسکات راسل کشف شد.

راسل در هنگامی که با اسب از کنار یک کانال مخصوص قایقرانی گذر می کرد متوجه شد، در محلی که برای توقف قایقها در نظر گرفته شده، امواجی حلقوی تولید می شود که انرژی و شکل خود را تا فواصل زیاد حفظ می کند.

این پدیده تا مدتها از یادها رفته بود تا آنکه در دهه ۱۹۶۰یک فیزیکدان آمریکایی به نام مارتین کروسکال مجددا آن را کشف کرد و برای آن نام سولیتن را پیشنهاد کرد و خواص فیزیکی آن را توضیح داد.

به گفته جرج پرونکو از موسسه فیزیک انرژی بالا در مسکو، کهکشان تازه کشف شده که برای آن نام هوگ آبجکت Hoag Objectپیشنهاد شده از نوع امواج سولیتن سه بعدی است که اجزا آن را به عوض مولکولهای آب یا گاز، ستارگانی تشکیل داده اند که تحت نیروی جاذبه مجموعه به دور هسته مرکزی آن در گردش هستند. ساده ترین نوع یک موج سولیتن، گردبادها هستند.

در تصاویر ارسال شده به وسیله تلسکوپ هابل از کهکشان تازه کشف شده که بزرگترین حلقه سولیتنی است که تاکنون در عالم مشاهده شده، می توان بخوبی مشاهده کرد که در زمینه عکس، شمار دیگری از کهکشانهای سولیتن موجودند.

به این ترتیب روشن می شود که این نوع کهکشانها که تاکنون کمتر در مورد آنها اطلاعی در دست بود، جزو اجرام کیهانی نادر به شمار نمی آیند.

می توان تصویر کهکشان تازه کشف شده را در پایگاه فضایی ذیل مشاهده کرد:
www.arxiv.org/ps/hep-th/
 
 

منبع: خبرگزارى ایرنا

 

  
; ساعت ۳:٥٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ فروردین ۱۳۸٤


ايران از منظر آمار

در اين سايت علاوه بر دريافت اطلاعاتی در مورد ايران . می توانيد مقايسه آماری با ساير کشور ها را هم ببينيد.

  
; ساعت ٤:٤٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٢ فروردین ۱۳۸٤


معرفی يک سايت در مورد ايران

در اين سايت مطالب بسيار متنوعی در مورد ايران را خواهيد يافت.

  
; ساعت ٤:۳٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٢ فروردین ۱۳۸٤


رشد جمعيت در سطح جهانى

در ۵۰ سال گذشته جمعيت كره زمين حدودا يك برابر و نيم افزايش داشته است. اما اين افزايش رشد جمعيت در تمام مناطق دنيا يكسان نبوده است. در كشورهاى صنعتى و اروپايى روند رشد جمعيت منفى بوده و پيرى جمعيت ساكن مسئله ساز شده‌است و در برابر كشورهاى در حال توسعه با مشكل رشد جمعيت مواجهند.

در فاصله ۵۰ سال گذشته جمعيت كره زمين از دو و نيم ميليارد به حدود ۶ ميليارد نفر رسيده است. پيش بينى مى شود كه در ۵۰ سال آينده، اين رقم از مرز ۹ ميليارد نفر بگذرد. اين در حاليست كه در بسيارى از كشورهاى صنعتى رشد جمعيت منفى بوده است، به اين معنى كه رشد جمعيت و تمركز آن در سطح كره زمين يكسان نيست. يكى از مسئولين بخش كنترل رشد جمعيت در سازمان ملل در اينباره مى ‌گويد:

براى مثال در اروپا، ما با اين مشكل مواجهيم كه ميانگين سنى جمعيت بالاست و رشد كافى جمعيت وجود ندارد. اين دقيقا نقطه مقابل مشكل موجود در كشورهاى در حال توسعه است و بايد در برنامه‌هاى مربوط به كنترل رشد جمعيت مد نظر قرار  گيرد. البته در همه كشورهاى در حال توسعه اين مسئله يكسان نيست. رشد جمعيت پيش از همه به عواملى همچون فقر و بيمارى وابسته است. اما تا مشكلات اقتصادى و اجتماعى در اين مناطق حل نشود، قادر به كنترل رشد جمعيت نيستيم.“

بطور متوسط زنان در طول عمر خود در صورت عدم جلوگيرى مى‌توانند پانزده بار باردار شوند. به نظر يكى از كارشناسان جمعيت در آلمان، براى كاهش ميزان باردارى به منظور كنترل جمعيت بايد در مرحله اول، آموزش لازم براى پيشگيرى از باردارى به خانواده‌ها داده شود و بخصوص در كشورهاى در حال توسعه، وسايل پيشگيرى از باردارى رايگان در اختيار افراد قرار گيرد.

تمامى متخصصين جمعيت اما در اين مورد هم عقيده‌اند كه مشكل اساسى در رشد جمعيت، نابرابرى در تقسيم امكانات موجود بر روى كره زمين است. يك بررسى اقتصادى نشان مى‌دهد كه در دهه گذشته، اين قابليت وجود داشته است كه همواره مواد غذايى بيشتر براى جمعيت بيشتر توليد شود. يكى از كارشناسان سازمان ملل در اين رابطه مى‌گويد:

به نظر من، مشكل اساسى رقم بزرگ جمعيت نيست. مسئله اين است كه هميارى و همكارى در انسانها تقويت شود. امكانات موجود بر روى كره زمين جوابگوى نياز جمعيت موجود است و اساسى‌ترين امكان بر روى اين كره، خود ما انسانها هستيم.“ 

 

      به نقل  از: DW-WORLD.DE

  
; ساعت ٤:۱٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٢ فروردین ۱۳۸٤


مطالبی در مورد جغرافيای پزشکی ايران

در اين آدرس مطالبی را در مورد جغرافيای پزشکی ايران   خواهيد يافت . اگر چه عنوان آن را پزشکی جغرافيايی ايران گذاشته اند.

  
; ساعت ۳:٥٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳۸٤


'درباره نقش انسان در گرمايش زمين شکی باقی نمانده است'


دانشمندان در آمريکا می گويند که شواهد واضحی يافته اند که نشان می دهد زمين واقعا در حال گرمتر شدن است و به علاوه انسان مستقيما در آن نقش دارد.

داده های تازه که در نشست سالانه انجمن آمريکايی پيشرفت علوم عرضه شد نشان می دهد که دمای اقيانوس های جهان افزايش يافته است که ناشی از افزايش سطح گازهای گلخانه ای است.

نتيجه اين رشته تحقيقات درست چند روز پس از به اجرا گذاشته شدن پيمان کيوتو منتشر می شود و به گفته پژوهشگرانی که آن را انجام داده اند به طور قطع ثابت می کند که گرمتر شدن زمين ناشی از فعاليت های انسانی است.

براساس اين تحقيقات دمای اقيانوس ها طی 40 سال گذشته به طور متوسط نيم درجه سانتيگراد بالا رفته است و اين تحليل نشان می دهد اين تحول تنها می تواند ناشی از افزايش سطح گازهای گلخانه ای باشد.

دانشمندان ساير علل محتمل، از جمله تشعشعات خورشيدی و فعاليت های آتشفشانی را بررسی کردند، اما مدل های کامپيوتری نشان داد که گازهای گلخانه ای عامل آن هستند.

دکتر تيم بارنت از موسسه اقيانوس شناسی "اسکريپس" در دانشگاه کاليفرنيا که اين تحقيقات را انجام داده است می گويد ديگر شکی درباره واقعی بودن پديده گرمايش زمين باقی نمانده است و زمان آن رسيده است که بشر بررسی پيامدهای اين پديده را که به گفته وی به نهايت جدی است آغاز کند.

وی گفت: "يخچال های هيمالايا در حال آب شدن هستند. آکادمی علوم چين تخمين زده است که تا سال 2050 دو سوم اين يخچال ها نابود خواهد شد. 300 ميليون نفر از ساکنان غرب چين در طول ماه های تابستان به آب جاری از اين يخچال ها متکی هستند. تکليف آنها چيست؟".

"به نظر من اولين کاری که بايد انجام شود اين است که بايد از طريق يک رشته مطالعات بسيار سريع دريابيم که با چه نوع مشکلاتی در سراسر جهان روبرو خواهيم بود. تا زمانی که ندانيم با چه چيزی سر و کار داريم پيدا کردن راه حلی برای آن بسيار دشوار خواهد بود."

به گفته وی هم اکنون سواحل غربی آمريکا در طول ماه های تابستان با کمبود آب مواجه هستند. آمريکای جنوبی نيز با مشکل مشابهی دست به گريبان است.

دکتر بارنت می گويد که داده های تازه بايد کشورهايی را که به پيمان کيوتو پايبند نيستند، به خصوص آمريکا را وادارد مواضع خود را مجددا مورد ارزيابی قرار دهند.

آمريکا از عضويت در پيمان کيوتو که هدف آن کاهش گازهای گلخانه ای است سر باز زده است.

به نقل از : BBC

  
; ساعت ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳۸٤


پنجاه درصد دی اکسيد کربن توليد بشر جذب درياها شده است

دانشمندان می گويند 50 درصد از دی اکسيد کربنی که بشر طی 200 سال گذشته با فعاليت های صنعتی در جو زمين رها کرده جذب درياها شده است.

در نتيجه ميزان گازهای سرنوشت ساز گلخانه ای کمتر از آن حدی است که انتظار می رفت باشد.

اما تمرکز شديد دی اکسيد کربن در اقيانوس ها، خواص شيميايی آنها را تغيير داده و تشکيل پوسته برای برخی آبزيان را دشوار کرده است.

نتايج اين تحقيقات در شماره هفته جاری نشريه "ساينس" منتشر می شود.

عصر صنعت

از زمان آغاز عصر صنعت در حدود سال 1800، ميزان دی اکسيد کربن موجود در جو زمين از 280 واحد در ميليون (پی پی ام) به 380 پی پی ام افزايش يافته است.

هرچند اين رقم زياد به نظر می رسد، بسياری از دانشمندان از آن متعجب شدند: دی اکسيد کربن اضافی که در اتمسفر ظاهر شد تنها نصف کل ميزان توليد شده توسط بشر بود.

پژوهشگران در پی يک مطالعه بين المللی که ده سال به طول انجاميد، دريافتند که آن بخش از دی اکسيد کربن "ناپديد شده" جذب آبهای زمين شده است.

کريستوفر سابين از انجمن ملی مطالعات جوی و اقيانوسی آمريکا، نوئا (NOAA)، در شهر سياتل گفت: "اقيانوس ها 48 درصد دی اکسيد کربن رها شده در جو در اثر احتراق سوخت های فسيلی و توليد سيمان را جذب کرده اند."

"اگر اقيانوس ها در فاصله سال های 1800 و 1994، در حدود 118 ميليارد تن کربن را جذب نکرده بودند، ميزان دی اکسيد کربن موجود در جو در حدود 55 واحد در ميليون بيش از ميزان فعلی بود."

خواص شيميايی درياها

اين وضع ممکن است روند گرم شدن زمين را کند کرده باشد، اما همچنين به تغييراتی در خواص شيميايی آب درياها نيز منجر شده است.

به گفته ريچارد فريلی از نوئا، و همکارانش، اين وضع ممکن است تشکيل پوسته (لاک يا صدف) برای آبزيان را دشوار کرده باشد.

مرجان های دريايی، برخی پلانکتون ها (موجودات تک سلولی) و شمار ديگری از آبزيان برای توليد پوسته های کلسيمی خود، يون کربنات آب را جذب می کنند.

اما با بالا رفتن ميزان تراکم دی اکسيد کربن در آب، ميزان يون کربنات کاهش پيدا می کند.

اين بدان معنی است که آبزيان با کمبود مواد لازم برای توليد پوسته روبرو می شوند.

به نقل از :BBC

  
; ساعت ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳۸٤


جامع ترين مطالعه درباره وضعيت زمين منتشر شد

جامع ترين بررسی علمی تا به امروز درباره وضعيت کره زمين نتيجه گيری کرده است که فعاليت های بشری، توانايی کره زمين را برای رفع نيازهای نسل های آتی در معرض خطر قرار داده است.

اين گزارش می گويد شيوه استفاده جوامع بشری از منابع طبيعی، باعث تغييرات برگشت ناپذيری شده است که فرآيندهای حامی حيات در زمين، از جمله بازتوليد هوا، آب و مواد مغذی را تضعيف می کند.

اين وضعيت تلاش های جاری برای حل فقر، گرسنگی و بهبود نظام مراقبت های بهداشتی را با مشکل مواجه می کند.

اين گزارش تحت عنوان "ارزيابی هزاره" از اکوسيستم با همکاری 1300 محقق از 95 کشور جهان طی چهار سال گذشته تهيه شده است. کوفی عنان، دبيرکل سازمان ملل متحد به مناسبت آغاز هزاره سوم ميلادی خواستار انجام چنين تحقيقی شده بود.

اين گزارش حاکيست که بشر در يک مقطع زمانی بسيار کوتاه، اکثر اکوسيستم ها را به گونه ای تغيير داده که ديگر قابل شناسايی نيستند.

استفاده بی امان جامعه انسانی طی 50 سال گذشته از منابع غذايی، آب شيرين، چوب، الياف و سوخت، انحطاط شديد محيط زيست را به دنبال داشته است.

جاناتان لش، رئيس "موسسه منابع جهانی" گفت: "اين گزارش اصولا مثل اين است که يک حسابرسی در اقتصاد طبيعت انجام داده باشيم و اين حسابرسی نشان می دهد که ما بيشتر حساب های مالی طبيعت را به ورشکستگی کشانده ايم."

اين گزارش می گويد که شکوفايی جمعيت زمين پس از جنگ جهانی دوم باعث هجوم بشر برای استفاده از منابع طبيعی به شکلی غيرقابل دوام شد.

و هرچند انسان در اين ميان منفعت زيادی برده است - برای مثال رشد اقتصادی و توليد مواد غذايی همچنان ادامه دارد - اما شيوه نائل شدن به اين موفقيت ها رفاه جهانی در آينده را به خطر می اندازد

بر اساس نتايج اين تحقيق، خروج آب از درياچه ها و رودخانه ها طی چهل سال اخير دو برابر شده، ميزان زمين های زير کشت نيز توسعه قابل توجهی پيدا کرده و در کشاورزی، روش هايی در پيش گرفته شده که زمين ها را باير می کند.

نويسندگان گزارش "ارزيابی هزاره" می گويند فشار بر منابع باعث تحميل خسارات گسترده و عمدتا جبران ناپذير در زمينه تنوع گونه های زيستی در زمين شده است به طوری که 10 تا 30 درصد از گونه های پستانداران، پرندگان و دوزيستان هم اکنون با خطر انقراض روبرو هستند.

محققان اين گزارش می گويند هنوز امکان حفاظت از کره زمين و بهبود بخشيدن به سطح زندگی مردم در سراسر جهان امکانپذير است مشروط بر آنکه در شيوه برخورد بشر با طبيعت، تغييرات اساسی صورت گيرد.

اما نائل شدن به اين هدف نيازمند تغييراتی در الگوی مصرف، آموزش بهتر، فن آوری های جديد و در نظر گرفته شدن هزينه بيشتر برای بهره برداری از اکوسيستم ها است.

تهيه اين گزارش 20 ميليون دلار هزينه داشته است و منابع آن را سازمان ملل، بانک جهانی و تعدادی موسسه ديگر تامين کرده اند.

به نقل از :BBC

  
; ساعت ۱٠:٤۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳۸٤